niedziela, 23 sierpnia 2015

Najpiękniejsza ...


Jakiś czas temu zajmowałam się przez kilka lat fotografią ślubną. Byłam fotografem/fotografką, jak kto woli, wynajmowanym/ną do rejestracji ślubu, wesela oraz zdjęć plenerowych. Było to bardzo pasjonujące, emocjonuące i stresujące zajęcie, ponieważ klienci płacili i wymagali a czas uciekał. Miałam swoje sukcesy, zaprzyjaźnione panny młode oraz stronę internetową z moimi zdjęciami. To był na prawdę cudowny okres w mojej zawodowej karierze i po kilku latach spokojnie i bez żalu rozpoczęłam czas malarstwa. Z okresu fotografii ślubnej zapamiętałam sobie jedno zdanie - "Panna młoda na zdjęciach powinna być piękna". Dlaczego? Ponieważ ma do tego prawo. I te panny młode zawsze tego jedynego dnia były piękne...
Teraz, kiedy maluję, dalej mam to samo przekonanie. ONA zawsze powinna być najpiękniejsza. Dłaczego? Bo ona ma do tego prawo. I już.

Agnieszka Blank - Święta Rodzina Barbary, detal.

Jedne z najpiękniejszych, najbardziej czczonych i najstarszych ikon Matki Bożej są przypisywane św. Łukaszowi, który z pochodzenia był Grekiem. Legendy mówią, że były one malowane z natury na deskach sporządzonych ze stołu, który znajdował się w domu Świętej Rodziny. Oczywiście przy ok. 70 ikonach, różnych w stylu i technice, trudno by było o tak ogromny stół, jednak nie mamy też żadnego dowodu na to, że nie ma w tych legendach ziarna prawdy. 
Ja wybrałam z tak wielu wizerunków takie, które szczególnie mnie ujęły swoim pieknem: spojrzenia, postawy, oczu.

Wizerunek Maryi z Monte Mario,
czczony jako pierwszy namalowany przez Łukasza,
datowany na pierwsze wieki chrześcijaństwa.

Salus Populi Romani - obraz przypisywany św. Łukaszowi,
powstał ok. IV - V w. n.e.

Matka Boża Częstochowska, tradycja również wskazuje na św. Łukasza


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz